O exkluzivite

Exkluzivita, sprostredkovateľská zmluva, výhody predaja prostredníctvom ZOOM Reality, s.r.o.

Situácia na trhu s nehnuteľnosťami sa za ostatné roky významne zlepšila, zvýšilo sa odborne povedomie ľudí ako správne postupovať pri predaji, kúpe, či prenájme svojej vlastnej nehnuteľnosti. Avšak stále sa ešte stretávame s názorom, že predávajúci súhlasia s predajom svojej nehnuteľnosti prostredníctvom realitných kancelárií, ale bránia sa podpisu vzájomnej dohody o spolupráci (sprostredkovateľská zmluva). Neváhajú často krát použiť „zázračnú“ vetu: „Môžete ponúkať moju nehnuteľnosť, ale ja vám nič podpisovať nebudem“.

Za roky našej činnosti v oblasti realít sme sa stretli s množstvom kuriozít. Predávajúci pristupujú k predaju svojej nehnuteľnosti veľakrát ľahkovážne. Na jednej nehnuteľnosti sa vystrieda niekoľko maklérov a majitelia ani nevedia, ako sa volajú a akú realitnú kanceláriu (RK) zastupujú. Najdôležitejšie pre nich je, že nič nepodpísali a mylne sa domnievajú, že predaj bude rýchly, profesionálny a za vysnívanú cenu. Opak je pravdou, pretože v inzercii je daná nehnuteľnosť často prezentovaná rozdielne, to znamená s rôznou predajnou cenou, rôznym popisom, kde si niektoré údaje o nehnuteľnosti navzájom odporujú, či rozdielnou kvalitou prezentácie nehnuteľnosti alebo kvalitou fotografií. A tieto skutočnosti vyvolávajú u potencionálnych záujemcov (kupujúcich) veľkú nedôveru a stratu záujmu.

V roku 2014 nastala aj podstatná zákonná zmena. Bol prijatý zákon o ochrane spotrebiteľa pri predaji tovaru alebo poskytovaní služieb na základe zmluvy uzavretej na diaľku alebo zmluvy uzavretej mimo prevádzkových priestorov predávajúceho. V zmysle tohto zákona človek, ktorý predáva svoju nehnuteľnosť má postavenie spotrebiteľa, z čoho mu vyplýva veľa výhod pri predaji prostredníctvom RK. V praxi to znamená, že každý realitný maklér ma povinnosť s predávajúcim uzavrieť sprostredkovateľskú zmluvu, v ktorej sú dohodnuté jednoznačné podmienky predaja, ako napr. názov a sídlo realitnej kancelárie, cena pre majiteľa, výška provízie pre makléra, doba trvania spolupráce, atď. Takáto sprostredkovateľská zmluva chráni predovšetkým predávajúceho a maklérovi v podstate ukladá len povinnosti.

Rozumieme postoju ľudí, že majú problém s podpisovaním zmlúv, nakoľko na realitnom trhu pôsobia makléri, ktorí zneužívajú nevedomosť predávajúcich a tí potom radšej zvolia predaj svojpomocne, čo však môže priniesť iné problémy (viď nižšie – 5 najčastejších chýb pri predaji bez RK).

Tento zákon však mení pohľad na obchod z realitami a práve predávajúci, ktorých realitní makléri oslovia, by mali sami nekompromisne trvať na sprostredkovateľských zmluvách a zároveň si preveriť makléra, jeho prácu prostredníctvom inzercie i samotné referencie.

Vážení predávajúci, sprostredkovateľská zmluva je pre Vašu ochranu, podpisujete iba to, čo ste si s maklérom dohodli. Ak chcete vedieť ako to funguje v praxi, kľudne nám zavolajte a my vám bezplatne poradíme.

 
Čo získa klient uzatvorením exkluzívneho zastúpenia so strany realitnej kancelárie ZOOM Reality, s.r.o.?
 • Dôsledne zhodnotenie právneho a technického stavu nehnuteľnosti,
 • Posúdenie výhod nehnuteľnosti a odporúčanie maximálnej tržnej ceny,
 • Profesionálne nafotenie a spracovanie prezentácie nehnuteľnosti,
 • Efektívny internetový marketing na množstve realitných serveroch,
 • Garantovaná zvýraznená a zvýhodňovaná ponuka na najviac navštevovaných realitných serveroch,
 • Spolupráca s preverenými a partnerskými realitnými kanceláriami v SR,
 • Realizácia obhliadky s každým vhodným záujemcom za prítomnosti nášho realitného makléra,
 • Príprava podkladov, dokumentácie a príloh k prevodu vlastníckych práv,
 • Zabezpečenie vypracovania potrebných typov zmlúv skúseným právnikom,
 • Zrealizovanie protokolárneho odovzdania/prevzatia nehnuteľnosti,
 • Pomoc s prepisom energií u dodávateľov médií, s prepisom na mestskom/obecnom úrade i u správcu nehnuteľnosti,
 • Poskytnutie užitočných skúsenosti a odporúčaní po nadobudnutí nehnuteľnosti,
 
Nevýhody predaja prostredníctvom viacerých realitných kancelárií:
 • Nehnuteľnosť sa v inzercii objavuje u niekoľkých RK súčasne, čo môže pôsobiť na potenciálneho kupujúceho negatívne a vyvoláva dojem problémovej a ťažko predateľnej nehnuteľnosti,
 • Nehnuteľnosť je ponúkaná nekontrolovane, za rôzne ceny, s rozdielnym popisom, poprípade s malým počtom fotografii, čo môže vzbudzovať chaos a nedôveru,
 • Nehnuteľnosť, ktorá je v ponuke bez exkluzívnej zmluvy, je zväčša inzerovaná bez uvedenia adresy alebo popisu lokality, čo u záujemcu vedie k strate záujmu,
 • Neochota maklérov sa plne venovať danej nehnuteľnosti a slabý prehľad o aktuálnosti ponuky,
 • Slabé alebo žiadne spätne informácie od realitných maklérov o vývoji predaja alebo záujme klientov o nehnuteľnosť.
 
5 najčastejších chýb pri individuálnom predaji (bez RK)
 1. Podcenenie alebo precenenie hodnoty nehnuteľnosti, čo znamená, že sa nehnuteľnosť bude ťažko predávať alebo na druhej strane príde predávajúci o väčší možný zisk z predaja,
 2. Citová naviazanosť predávajúceho na svoju nehnuteľnosť môže pôsobiť odpudzujúco,
 3. Absencia obchodných, komunikačných a vyjednávacích zručností; absencia poradenstva a podpory pri predaji,
 4. Obmedzená možnosť spolupráce s inými subjektmi realitného trhu,
 5. Neznalosť opatrení na prevenciu realitných podvodov.